Spotify a social media - dlaczego sociale są takie ważne w kontekście dystrybucji cyfrowej muzyki.

Gwarantuję, że nie zdajesz sobie sprawy jak istotne są social media w budowaniu zasięgów na Spotify. Twoje sociale mogą zrobić dla Ciebie gigantyczną robotę! Nie musisz ich kochać, nie musisz nimi żyć, ale obecność i aktywność na pewno Ci nie zaszkodzą.

Na początek krótkie wyjaśnienie dlaczego w ogóle mówimy o social mediach, instagramie, facebooku, tiktoku w kontekście Spotify, serwisów streamingowych i dystrybucji cyfrowej muzyki.

Serwisy streamingowe mają szczegółowe dane na temat źródeł ruchu na swoich platformach. Nawet Ty, jako zweryfikowany artysta w Spotify możesz sprawdzić w Spotify for Artists źródła Twoich streamów. Do póki nie mamy szeroko dostępnych możliwości reklamowania się bezpośrednio na platformach serwisów, social media są głównym źródłem, z którego możesz przekierować słuchaczy do swojej muzyki w Spotify, Tidal czy Apple Music. Dlatego każdy dystrybutor cyfrowy kiedy zgłasza premierę do serwisów, oprócz dostawy, informacji prasowej i zdjęć jest proszony o informację na temat ZASIĘGÓW artysty.

Rozwijanie social mediów daje Ci przewagę nad innymi twórcami, którzy tego nie robią. Logiczną sprawą jest, że duże zasięgi przyciągają uwagę edytorów muzycznych w serwisach, bo dla wszystkich jest jasne, że TY jako ZASIĘGOWY twórca przyciągniesz do serwisów większą liczbę słuchaczy niż artysta, który ma znacznie mniej obserwatorów. Ruch, który kończy się przesłuchaniem utworu dobrze wpływa na algorytmy Spotify, ale o tym kilka słów poniżej.

Oto kilka sposobów na wykorzystanie social mediów do budowania zasięgów w Spotify i innych serwisach cyfrowych:

1. Tygodnie okalające premierę są kluczowe i należy zrobić wszystko co można by przygotować interesujące dla Twoich słuchaczy treści. W internecie znajdziesz sporo inspiracji, zastanów się czego mogą potrzebować Twoi słuchacze i widzowie, albo ... ich zapytaj - użyj to tego ankiety na Instagramie. Do najważniejszych tematów, które zazwyczaj interesują widzów są: Twoja codzienność i praca w studio - daj się poznać; możesz opowiedzieć o swojej muzyce - o procesie pisania utworów, produkcji, inspiracjach, o tym co dla Ciebie znaczy ten utwór, co chcesz nim przekazać, na co zwrócić uwagę, skąd pomysł na teledysk. Sposobów na nawiązanie relacji z ludźmi, którzy słuchają Twojej muzyki jest milion, znajdź coś dla siebie i pamiętaj - nic na siłę!

2. Link Pre-save/smart-ink to magiczne narzędzie, które można wykorzystać do promowania muzyki zarówno przed jak i po premierze. Jeśli dostarczasz swoją muzykę do dystrybutora z odpowiednim wyprzedzeniem zapewne przed premierą otrzymujesz link do zapisu na nią, który potem w dniu premiery zmienia się w zbiorczy link do serwisów. Czas do premiery Twojego utworu to świetny moment by zachęcić fanów do zapisania się na premierę. Jeśli ktoś się zapisze, w praktyce oznacza to, że w momencie pojawienia się utworu w serwisach automatycznie doda ten utwór do swojej bibliotece muzycznej, w skróci - wygeneruje ruch w pierwszych sekundach od premiery, co z kolei sprzyja algorytmom, które pomyślą "oho, ten kawałek dopiero wyszedł a już ktoś go lubi? musi być dobry!".

Zapytaj swojego dystrybutora czy ma możliwość zorganizowania jakiś "akcji specjalnych" typu konkursy przy użyciu powyższych linków. Zazwyczaj świetnie działa danie słuchaczom czegoś na zachętę - można np. zorganizować akcję typu "zapisz się na premierę, a obejrzysz mój teledysk przed premierą". Linki pre-save często mają możliwość automatycznego zapisu i przekierowania na odpowiednią stronę.

3. LIVE - jest bardzo dobrym pomysłem w dniu premiery. Jeśli korzystasz z YouTube'a zrób premierę na YouTube i pojaw się na czacie by porozmawiać na żywo z ludźmi, którzy czekają na Twój teledysk, jeśli wolisz instagrama zaproś słuchaczy tam. Podczas live'a opowiedz fanom o utworze, o teledysku, w inspiracjach i procesie tworzenia tekstu czy też muzyki. Podczas live’a odpowiadaj na pytania widzów. A może masz wokół siebie kogoś, kto mógłby przeprowadzić z Tobą mini wywiad? WAŻNE: pamiętaj by Twoja muzyka leciała w tle, niechaj się monetyzuje od początku!

4. Pomiędzy wydaniami, kiedy nie promujesz konkretnego utworu, możesz pokazać fanom jak zaobserwować Twój profil wykonawcy w serwisach. Skorzystaj z wolniejszego czasu i przypominaj fanom o tej możliwości regularnie. Możesz nagrać ekran telefonu i pokazać jak to zrobić, możesz udostępniać bezpośredni link do swojego profilu artysty na social mediach jednocześnie podpowiadając co zrobić by zaobserwować profil.

Istotne jest by powiedzieć fanom dlaczego jest to dla Ciebie takie ważne! A jest ważne, bo pomaga Ci zwiększać stałą grupę odbiorców Twoich utworów. Algorytm Spotify działa tak, że podpowiada obserwującym do posłuchania każdy Twój utwór (i kolejne również!). Upraszając: Im większa grupa obserwatorów, tym więcej słuchaczy na start po premierze każdego utworu. Zdobycie obserwatora to nie "jednorazowa" inwestycja, która zaprocentuje w dłuższym i krótszym okresie!

5. Udostępniaj swoją muzykę - możesz ją dodawać do postów, rolek i stories, a od tego marca 2023 roku możesz nawet promować rolki z muzyką! Skorzystaj z tego. Oczywiście nie musisz wpychać swojej muzyki w każdy kąt na swoich social mediach, ale pamiętaj by wykorzystać wszystkie opcje do promocji muzyki jaką dają Ci social media.

6. Spotify for artists daje Ci możliwość podłączenia przekierowań do swoich sociali w edycji profilu - nie zapomnij o tym!

W inharmony oferujemy wsparcie w promocji muzyki w social mediach oraz na YouTube, sprawdź nasze pakiety promocyjne w ramach muzycznych kampanii marketingowych. Sprawdź je koniecznie!

Najnowsze posty
Jak wydać swoją muzykę mądrze?

Zobacz czego powinieneś dopilnować będąc artystą lub menedżerem.

Playlisty Spotify i innych serwisów - jak działają i co robić, żeby na nie trafić ze swoją muzyką?

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi oraz to jak trafić na playlisty ze swoją muzyką. Obecność na playlistach jest zagadnieniem, które powinno być niezmiernie ważne dla muzyków i stanowić pewne rozwiązanie. Już tłumaczymy dlaczego - w teorii oraz z wykorzystaniem konkretnego Case Study.