Zobacz czego powinieneś dopilnować będąc artystą lub menedżerem.

Nie wiesz jak zacząć wydawać swoją muzykę? A może już to robisz, ale masz poczucie, że można zrobić coś lepiej?

Jak udostępnić swoje utwory na platformach streamingowych, takich jak Spotify,YouTube i innych? Na to i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście.

 

Pisanie i komponowanie swojej muzyki to jedno, potem przychodzi pora na jakże ważną, lecz mniej kreatywną pracę administracyjno-marketingową, o której istnieniu często nie ma się pojęcia. Przez proces dystrybucji cyfrowej, czyli sprzedaży muzyki w formie cyfrowej w sklepach takich jak Spotify, Tidal, Apple Music czy YouTube Music, można przejść samodzielnie - przy pomocy automatycznych dostawców treści cyfrowych dostępnych w internecie, bądź skorzystać z usług firm, które się w tym specjalizują i zapewniają kompleksową pomoc (tzw. dystrybutorów cyfrowych).

Podstawowym elementem dystrybucji cyfrowej jest po prostu opublikowanie utworów w sieci, w sklepach z muzyką cyfrową. W praktyce jak ze wszystkim - można to zrobić lepiej lub gorzej. By zrobić to lepiej, do samego dostarczenia muzyki dochodzi wiele kroków, które dobrze jest zrobić, żeby piosenka dotarła do jak najszerszego grona odbiorców. Chcemy również przy tym, by możliwe było zmaksymalizowanie swoich dochodów i zminimalizowanie kosztów, bo oprócz potrzeby podzielenia się ze światem swoją wrażliwością, dźwiękiem i słowem, okazuje się, że...

... muzyk też człowiek – za coś musi żyć.

Jakie najważniejsze elementy warto dopilnować przy wydawaniu muzyki? 

Publikacja muzyki powinna być zaplanowana i zrealizowana z odpowiednim wyprzedzeniem, a nie dzień przed premierą. I mowa tutaj o przynamniej trzech tygodniach. Jest to koniecznie, jeśli chcemy by dystrybutor miał szansę dodać przesłuchać materiały i zgłosić do osób pracujących po stronie serwisów cyfrowych (czyli tych, które odpowiadają za promocję lub playlisty w Spotify).

Zanim jednak dojdzie do wysyłki treści do dystrybucji (czyli dostawy) koniecznym jest przygotowanie plików potrzebnych do dystrybucji – zarówno ścieżek dźwiękowych we właściwym formacie, jak i okładki oraz metadanych. Należy uporządkować informacje o swoich utworach, o autorze, producencie, itp. i umieścić je w przewidzianych do tego miejscach, ale także zwrócić uwagę na pewne ograniczenia prawne, np. te dotyczące coverowania piosenek czy wykorzystywania sampli. Twój dystrybutor przekaże Ci jakich informacji i formatów potrzebuje by zgłosić pliki. Proces dostawy do serwisów cyfrowych nie wygląda tak jak wrzucenie filmu na YouTube. Warto pamiętać, że dostawa cyfrowa pozwala na udostępnienie utworów w wielu sklepach (kilkudziesięciu lub kilkuset - w zależności od dystrybutora).

Promowanie muzyki

Dystrybucja cyfrowa muzykinie kończy się w momencie wysłania treści, czyli planowania premiery utworu. Główne działania promocyjne odbywają się przed premierą (link presave, przygotowanie canvasów, pitche, czyli zgłoszenia na playlisty).

 

Co warto zrobić po premierze? Dobrze jest w rozsądny sposób skorzystaćz płatnych promocji na portalach społecznościowych (np. Facebook, Instagram), gdzie buduje się grupę stałych słuchaczy i fanów. Należy o to dbać również pomiędzy premierami. Kolejną rzeczą, którą warto rozważyć jest promowanie teledysku naYouTube. Nie chodzi tu o kupowanie fejkowych wyświetleń z Azji, a o kampanię, która dociera do właściwych słuchaczy. Zarówno w tym przypadku jak i w przypadku kampanii na social mediach jesteśmy w stanie Ci pomójc (dowiedz się więcej).

 

Posiadając odpowiednią wiedzę, możliwe jest także regularne nadzorowanie statystyk dotyczących opublikowanej muzyki – tego ile razy utwór został przesłuchany, kim są słuchacze – skąd pochodzą, w jakim są wieku, itp. Polecamy zaprzyjaźnić się ze Spotify for Artist, a naszym klientom zapewniamy również dostęp do panelu analitycznego, w którym przedstawiane są informacje z różnych serwisów.

 

Dzięki skorzystaniu z usług specjalisty możliwe jest właściwe zaplanowanie dystrybucji muzyki, ale także poznanie odpowiedzi na wątpliwości dotyczące tego, co, jak i kiedy publikować, jak opisywać materiały by rozliczenia płynęły tam gdzie powinny, jak wykorzystać wszystkie możliwości oferowane przez serwisy, jak zwiększyć prawdopodobieństwo na pojawienie się na playlistach oraz tego, czy możliwe jest funkcjonowanie na rynku muzycznym, nie będąc związanym z żadną wytwórnią.

 

Inharmony stara się wspierać przede wszystkim niezależnych twórców. Oferuje kompleksowe wsparcie przy publikacji muzyki, ale także pomoc w kwestii strategii marketingowych, wskazania przydatnych narzędzi oraz odpowiedzi na pojawiające się pytania. Świat muzyki może się wydawać skomplikowany, ale koniec końców można się w nim odnaleźć. Zapraszamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas ofertą, a także do kontaktu i współpracy.

Sprawdź nasze social media po więcej praktycznych porad. Znajdziesz tam również opinie naszych klientów.


Najnowsze posty
Jak wydać swoją muzykę mądrze?

Zobacz czego powinieneś dopilnować będąc artystą lub menedżerem.

Playlisty Spotify i innych serwisów - jak działają i co robić, żeby na nie trafić ze swoją muzyką?

W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi oraz to jak trafić na playlisty ze swoją muzyką. Obecność na playlistach jest zagadnieniem, które powinno być niezmiernie ważne dla muzyków i stanowić pewne rozwiązanie. Już tłumaczymy dlaczego - w teorii oraz z wykorzystaniem konkretnego Case Study.